Історія грипу: від часів Гіппократа – до сучасності

Вперше, в 412 році до нашої ери, про схожу за характеристикою з грипом хворобу згадував у своїх літописах Гіппократ. Він описував її як дуже заразну, що розповсюджується з великою швидкістю серед населення, охоплюючи цілі континенти. Тоді грип називали «італійською лихоманкою», так як інфіковані люди страждали від високої температури джерелом вірусу вважали спекотну Італію. Хворих не тільки лихоманило, але і турбувала ломота в м’язах, головний біль, боліло горло, виникав кашель.

У той час стародавні лікарі призначали пити трав’яні настої, багато води, мед. Не багатьом таке лікування допомагало, більшість вмирало від таємничої хвороби. Деякі італійські філософи припускали, що епідемію провокує особливе розташування місяця і зірок.

Наступні грип-подібні епідемії описувалися в 1173 році.

У 1580 році вперше задокументували масштабну пандемію грипу, на той час хвороба була безіменною. І тільки в XVI столітті в Італії їй, нарешті, дали назву — інфлуенца. Слово «influenza» в перекладі з італійської — вплив. Чому назвали так? Тому що італійські астрологи вважали, що ці спалахи епідемій обумовлені особливою послідовністю зірок. Але, потім вчені помітили, що для хвороби характерна агресивність саме в зимову пору року, зробили висновок, що причина не в зірках, а в переохолодженні.

Свою сучасну назву грип отримав через три століття. Грип походить від французького слова grippe і німецького grippen, що перекладається, як «схоплювати».

У 1889-1891 рр. землю охопила одна з наймасштабніших пандемій середньої тяжкості, викликана вірусом типу H3N2. Пандемія торкнулася Середньої Азії, Росії, Європи, Нової Зеландії, Австралії, Північної і Південної Америки, Мексики.

У 1918-1920 рр. смертоносна пандемія — «іспанка», викликана вірусом H1N1. Пандемія забрала за різними відомостями від 20 млн. до 100 млн. людських життів, хвороба торкнулася 20-40% населення всієї планети. Від «іспанки» вмирали з неймовірною швидкістю, вранці людина могла себе відчувати добре, вдень з’являлись перші ознаки хвороби, різко ставало гірше і до вечора лікарем констатувалась смерть. Не всі вмирали моментально, деякі могли пережити першу добу хвороби, але пізніше смерть наставала від пневмонії. Особливість «іспанки», крім підвищеної смертності, полягала в тому, що схильні до хвороби були більше люди до 50 років, хоч, як правило, грип небезпечний для дітей і людей похилого віку.

Далі слідував цілий ряд наукових відкриттів:

— американець Річард Шоуп (на фото), вивчаючи грип у свиней, зробив сенсаційне відкриття в 1931 р.: виявлений вірус грипу;

— 1933 р. — вірусологами Вілсоном Смітом, Крістофером Ендрюсом і Патріком Лейдлоу (Національний інститут медичних досліджень, Лондон) вперше було ідентифіковано вірус грипу типу А;

— 1940 р. — Томасу Френсісу належить відкриття вірусу грипу типу B;

— 1940 р. — стало відомо, що вірус грипу можна культивувати на курячих ембріонах, що істотно допомогло науці в подальших дослідженнях;

— у 1947 р. — Річард Тейлор виділив вірус грипу типу С.

У 1957-1958 рр. пандемія «Азіатського грипу», типу H2N2. Грип почався на Далекому Сході в лютому 1957 р., охопивши з неймовірною швидкістю весь світ. У США від вірусу загинуло понад 70 тис. людей.

Пандемія середньої тяжкості — «Гонконгській грип», типу H3N2. Вірус зародився в 1968 році в Гонконзі. Високий відсоток захворюваності спостерігався у людей старше 65 років. Тоді загинуло 33 800 чоловік.

У 1977-1978 рр. — пандемія відносно легкого ступеня названа — «Російський грип». Вірус H1N1 викликав вже епідемію в 50-х роках, тому він «атакував» народжених після 1950 року.

У 1997 році в Гонконзі стався спалах «пташиного грипу», H5N1. Перший випадок в історії передачі вірусу від курей до людей. В результаті цієї епідемії 18 осіб було госпіталізовано, 6 з них померло. Щоб знищити джерело вірусу було вбито 1,5 мільйона курей.

У 2003 р. в Азії почав бушувати «пташиний грип», після інфікування приблизно 100 чоловік, на фермах було вбито понад 140 млн. курей. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2003 р. по кінець 2013 р. пташиний грип H5N1 наступав спалахами. Від грипу спостерігаються нерідко такі ускладнення: пневмонія, ураження нирок, печінки, кровотворних органів. Що і могло привести до смерті.

У 2009 році — пандемія грипу А, тип H1N1. Вірусу присвоїли назву «свинячий грип» або «Мексиканський». Найбільше грип вирував в США, Канаді, Німеччині, Мексиці, Великобританії, був виявлений майже у всіх країнах Європи. У червні ВООЗ оголосила пандемію. Тоді загинуло близько 2 тис. чоловік.

У квітні 2013 року в Китаї спостерігалася епідемія нового штаму вірусу H7N9 (поки без назви). Тоді захворіло 453 жителя Китаю, 175 з них померло.