Як підвищити імунітет дитини

профилактика простуды у ребенка

Організм малюка щодня атакують різноманітні віруси, бактерії та грибки. Незріла імунна система дитини часто не справляється зі збудниками, що призводить до хвороби. Також не можна залишати поза увагою обтяжливі чинники зовнішнього середовища: розпал сезону застуд, період адаптації до школи або садочка і навіть стрес через переїзд або зміну колективу. В результаті, багато мам зіштовхуються з тим, що малюк кілька тижнів хворіє на застуду, яка ускладнюється запаленням мигдалин, отитом, гайморитом та іншими станами.

Щоб захистити дитину від різних ГРВІ, запобігти розвитку ускладнень після застуди і пом’якшити  період адаптації в новому колективі, необхідно вчасно подбати про зміцнення імунітету дитини.

Зміцнення імунітету у дітей: комплексні підходи

У 2019 інтернет рясніє інформацією про те, як підвищити імунітет за допомогою ліків. Це досить швидкий спосіб, який може використовуватися в розпал сезону застуд або при постійному контакті з носіями інфекції (наприклад, діти молодшої групи дитячого садка, що адаптуються до нового середовища). Але довгострокового ефекту можна домогтися тільки завдяки комплексному підходу. Він включає три складові: мікроклімат, харчування і, безпосередньо, підтримка препаратами.

Мікроклімат, комфортний для імунної системи

Багато батьків, цікавлячись, як підвищити імунітет дитині, забувають про такий важливий аспект, як мікроклімат у квартирі. Відомо, що хвороботворні організми добре зберігаються і розмножуються в теплих приміщеннях з підвищеною вологістю і відсутньою циркуляцією повітря. Особливо сприятливим середовищем є м’які іграшки дитини. На ворсі накопичується велика кількість «аерозолю», насиченого вірусами та бактеріями. Кожного разу, коли дитина бере іграшку, вона контактує з інфекцією, що і запускає рецидиви хвороби. Щоб уникнути цього, рекомендовано дотримуватися таких умов:
• підтримувати температуру в приміщенні в межах 20-22о;
• уникати надмірної сухості або вологості повітря;
• регулярно провітрювати приміщення (не менше 3-х разів на добу);
• проводити вологе прибирання;
• уникати нераціональної дезінфекції (використання миючих засобів з хлором і т.д.);
• якомога частіше прати й мити іграшки та спортивний інвентар дитини.

Як підвищити імунітет дитини за допомогою дієти

З моменту, коли дитина відлучена від грудного вигодовування і переведена на «загальний» стіл, в раціоні важливо дотримуватися балансу продуктів рослинного і тваринного походження. Так, рослинна їжа (зелень, фрукти, овочі, крупи) є джерелом клітковини, вітамінів С, РР, А і групи В. Ці речовини підтримують нормальну мікрофлору кишківника, активують обмінні процеси, стимулюють зростання захисних клітин організму. Інші продукти тваринного походження (молоко, яйця, печінка, риба, біле і червоне м’ясо) є джерелом незамінних амінокислот, жирних кислот, заліза, вітамінів D і Е. Ці речовини — основа для активації важливих захисних механізмів організму. У деяких випадках, після рекомендації педіатра, в раціон можна додатково ввести вітамінні добавки.

Які вітаміни краще давати для імунітету дітям

Вітамінні добавки поділяють на монокомпонентні та полікомпонентні. Моно-добавки містять тільки 1 вітамін і найчастіше використовуються для лікування або профілактики певного захворювання (наприклад, вітамін С — при застуді). Полі-добавки включають 3 і більше сумісних між собою вітамінів, а також мікроелементи й мінерали. Наприклад, вітаміни для імунітету дітям від 3-х років, відгуки про які можна прочитати на форумах, часто включають поєднання вітамінів С, В, РР з селеном і магнієм.

Види й механізми дії ліків для імунітету

Імунотропні препарати слід застосовувати тільки за призначенням педіатра. Лікар вивчить історію хвороби, анамнез і дасть список ліків, за допомогою яких можна зміцнити імунітет дитини.

Висновки:

Якщо для імунітету дітям 1-го року життя не потрібна особлива підтримка, оскільки дитина практично не контактує з навколишнім середовищем і отримує захисні антитіла з молоком матері, імунітет дитини 5-ти років знаходиться в так званій критичній точці. Другий стрибок зростання, адаптація до нового колективу в секції або підготовчому класі, психоемоційні потрясіння — поєднання цих факторів може негативно позначитися на активності імунної системи дитини. У цей період важливо не тільки раціонально дотримуватися умов для підтримки імунітету, але і своєчасно звертатися до педіатра за консультацією.